Co nového na vinici?
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8:30 -12:00 12:30-17:00)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Co nového na vinici?
Novinky
25.09.2022
Naši svatí
V letošním roce jsme rozšířili naši kolekci "svatých", jak ji provozně nazýváme. A to hned o tři nové vzorky. A jelikož je tato řada již pevným pilíře... číst celé
12.04.2022
Čtvrt roku za námi
Nedávno jsme slavili Advent a Velikonoce už jsou taky za námi. Je to k nevíře, ale čas plyne rychleji, než se zdá. Za tu dobu se událo mnoho důležitýc... číst celé
02.12.2021
(ne)vinné předplatné
(ne)vinné předplatné Chcete darovat originální dárek? A co takhle předplatné na dárkové degustační balíčky našich vín s exkluzivním překvapením? Bal... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Co nového na vinici?
09.08.2020
#CoNovéhoAdámkovi #Vinice #JakŠelČas #Slovácko #PůlRokuZaNámi #DruháPolovinaPředNámi

První polovina roku utekla jako voda a to je ideální čas na malé resumé! Tentokrát na téma naše vinice. A kdo jiný by tohle měl objektivně posoudit, než náš Michal. Michal Výstup pracuje pro Arcibiskupské zámecké víno v Kroměříži jako ředitel výroby a provozu vinic a já jsem ho požádala, zda-li by nám k tomu uplynulému půl roku něco málo pověděl. Takže Michale?

Letošní rok 2020 jsme začali slavnostním ořezem nejstarší vinice, která byla vysazena v letech 1997 - 2003 v obci Hluk. Během měsíce ledna a února jsme s našimi zaměstnanci postříhali celkem 6,5 ha, což je cca 25 000 keřů. Po dokončení ořezu vinice jsme poprvé, za pomoci naší techniky, svozili z vinice všechno odumřelé staré dřevo. Tímto byla vinice uchráněna od virózních chorob, jako je ESCA.

Pozn.: ESCA je houbová choroba, při které dochází k postupnému poškození vodních pletiv a tím pádem znemožňuje transport vody a živin z půdy.  Jeden z houbových patogenů způsobuje bílou hnilobu, která vede k trouchnivění dřeva.

Po dokončení svozu odumřelých kmínků jsme se odebrali na naši druhou vinici, která se nachází na poutním místě na Velehradě. Tahle vinice byla vysazena na jaře roku 2019. Zde jsme opět s našimi kolegy ručně okopali a postříhali celkem 25 000 keřů révy vinné. Tahle velmi náročná práce nás stála hodně fyzických sil, avšak danou činnost jsme ukončili za pouhých 10 dní.

Vinice, Velehrad, před okopáním

Po dokončení práce na Velehradské vinici jsme nelenili a opět utíkali na vinici do Hluku.  Zde jsme se vrhli na jarní vazbu "tažňů". Vyvazovali jsme zde odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Modrý Portugal, Cabernet Moravia a Svatovavřinecké. Tahle práce nás velmi těšila, protože jsme ji dělali za krásného slunečného jarního počasí.  

V měsíci dubnu jsme dostali velmi potěšující zprávu. Firma Synpro nám oznámila, že pro nás zrealizuje na Velehradské vinici instalaci sloupků a drátěnky do vysázených ploch vinice. My jsme však nezaháleli a firmě Synpro jsme byli k ruce. Rozvezli jsme celkem 3 800 kusů sloupků a několik tun drátu.

Pozn.: drátěnka je podpurný drátěný program pro podporu rostlin vinné révy. Do natažených drátů se umisťují tažně a nově vyrašené šlahouny.

Po dokončení práce na sloupcích a drátěnce jsme uspořádali další brigádu. Opět jsme ručně okopali Velehradskou vinici. K této činnosti přiložili ruku k dílu nejen naši zaměstnanci, ale také skvělí lidé z Olomouce, a to zaměstnanci olomouckého Arcibiskupství a zaměstnanci restaurace Kristýn. Velké Pán Bůh zaplať všem za pomoc.

Vinice, Velehrad

Měsíc červen a červenec byl příhodný na množství srážek. Toto počasí však nese jedno velké úskalí, a to kontrolu a ošetřování vinic. Prozatím je zdravotní stav vinic výborný.

Není čas zahálet a už nyní vyhlížíme a usilovně se připravujeme na nejkrásnější část roku - VINOBRANÍ.

Velmi se těšíme, až spolu někde ochutnáme naše vínko ročníku 2020. Nejbližší možné setkání s mladým vínem roku 2020 můžeme uskutečnit na otevírání svatomartinských vín, které se uskuteční 11.11.2020. Tak neváhejte a buďte u toho s námi.

 

S pozdravem

Michal Výstup

ředitel výroby Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž s.r.o.

 

Vinice, Hluk

 

 

 

 

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Vinotéka Kroměříž

Na Kopečku 1487/10, 767 01 Kroměříž

Po-Pá 8:30-12:00  12:30-17:00

So-Ne  více zde

Program rozvoje venkova

Kontakty
Logo
© 2020 arcibiskupskevino.cz Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz